Bu yazıda sizlerle Android uygulama geliştirme için ortamın hazırlanmasını basamak basamak anlatmak istiyorum.

NOT: MS Windows üzerinde geliştirme yapacağınızı varsayıyorum.

1. Java Development Kit (JDK)

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index adresinden indirebilrsiniz. Standart Windows kurulumu yapabilrsiniz.

2. Eclipse

IDE olarak Eclipse kullanıyoruz. IDE’yi http://www.eclipse.org/downloads/packages/eclipse-classic-371/indigosr1 adresinden indirebilrsiniz.

Ben v3.6.2 x64 versiyonunu kullanıyorum. Eğer 3.7 versiyonunda sorun yaşarsanız hemen 3.6 versiyona dönmenizi önerebilirim.

Gelen dosyalar, direk çalışan sürümdür. Bilgisayarınızın bir yerine koyarak çalıştırmanız gerekli. Dosya konumu olarak özel bir yere ihtiyaç duymaz. (Eğer JDK hatası verirse bilgisayarınızı yeniden başlatın. IDE, çalışırken JDK kullanır.)

3. Android SDK

http://developer.android.com/sdk/index.html adresinden indirebilirsiniz.

andro1

Eğer 2-3 ay gibi kısa sürelerde bilgisayarınıza format atıyorsanız android-sdk_r13-windows.zip sürümünü indirmenizi öneririm. Çünkü installer sürümü indirilen dosyları direk olarak ProgramFiles altına atıyor ve her seferinde bunları indirmek zorunda kalabilirsiniz. (2-3 gb dosya indirir, internet hızınıza bağlı olarak 2-8 saat süre arasında süre tutabilir.)

İndirdiğiniz dosyayı herhangi bir yere çıkartın. İçinden SDK Manager.exe dosyasını çalıştırın.

andro2

Exe yi çalıştırğınızda karşınıza bilgisayarınızda bulunmayan ve güncellenemesi gereken paketlerin listesi gelecek. Burada Accept All seçeneğini seçerek yükleme işlemine deveme edebilirsiniz.

Bu işlem yukarda da belirttiğim gibi biraz uzun sürecektir.

İşlem bittikten sonra Eclipse IDE yi açıyoruz. SDK yı IDEye tanıtmak için Help –> Install New Software yolunu izliyoruz.

andro3

Açılan ekranda Add düğmesine basıyoruz.

andro4

Yeni açılan ekranda Name kısmında istediğiniz bir isim (Andoid SDK olabilir), Location kısmına da http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ adresinin yazıyoruz. Sonra OK düğmesine basıyoruz.

andro5

NOT: Http yerine Https de deneyebilirsiniz. Https bazı zamanlarda bağlanma konusunda hataya sebep olabilir.

Gelen ekranda Developer Toolu seçerek Next düğmesine basıyoruz.

andro6

Daha sonraki pencerece I accept the terms of the license agreements seçeneğini seçerek Finish düğmesine basıyoruz. 

Açılan Selection Needed penceresinde ilk önce Select All daha sonra da OK düğmesine basıyoruz.

Son gelen diyalog penceresinde Eclipse’in yeniden başlatılmasını isteyecektir. Yeniden başlatıp Windows –> Preferences yolunu izleyerek ADT Plugin in ayarlarını yapmaya gidiyoruz.

andro7

Açılan pencerede sol menüden Androidi seçtikten sonra Browse düğmesine basıyoruz. SDK nın indirildiği dosyayı seçerek OK düğmesine basıyoruz.

andro8

andro9

Yüklemenin sonucunda liste bu şekilde göürenecektir.

andro10

  

Artık New –> Other –> Android –> Android Project yolunu izleyerek bir proje yaratabilirsiniz.

Tags: | Categories: Android