Yazılımlar sayesinde bilgisayarlar üzrindeki çoğu işimizi arayüzler sayesinde hallediyoruz. Aslında bizim arayüzlerden hallettiğimiz şeyler yalnızca sistem komutlarını tetikleyecek çağrılar. İşin esas mutfağında (Windows/Linux işletim sistemleri) komut yazmak için ekranlar açılarak gerekli komutların çağrılması sağlanır. Örn: IDE aracılığı ile bir C programı derlerken, IDE derleme komutlarını (gcc, g++ gibi) komutları kendisi çağırır.

Java veya Microsoft temel kütüphaneleri bu fonksiyonları biliyorsa hiç sıkıntı yok. Kendi içlerinde bunlar için hazır fonksiyonlar vardır.

Java için inceleme şansı bulamadım. Ancak C# dilinde şöyle bir sorunla karşılaştım: mysql veri tabanı yedeklemek için “mysqldump” adında bir komutu çalıştırmam gerekiyordu. Yani microsost hazır komutlarından değil, mysql kurulumu ile birlikte gelen komutlardan. Ve bu işlemi komut satırını açtırtarak yapmam gerekiyordu.

Uzun araştırmakarım sonucunda şu şekilde bir kod parçacağı yazdım:

string veriAlma = "mysqldump -u root --password=pass dbname table > c:/t.sql";

Process Process = new Process();
ProcessStartInfo ProcessInfo;
ProcessInfo = new ProcessStartInfo("cmd.exe", "/C " + veriAlma);
ProcessInfo.CreateNoWindow = true;
ProcessInfo.UseShellExecute = false;

Process = Process.Start(ProcessInfo);
Process.WaitForExit();
Process.Close();

İşlem başarıyla gerçekleşiyor.

Bu işlemde cmd.exe ile açılacak olan komut satırını kullanacağımız için cmd.exe kullanıldı. Onun yerine farklı uygulamalar açılmak istenirse farklı komutlar kullanılabilir. Örn: msconfig.exe

 

Önemli bir not: mysqldump komutu bu şekilde çalıştırmak için mysqldump.exe dosyası System32 altına taşınmıştır.Tags: , , | Categories: C# | SQL