Zamanla Windows’un doldu ve yaptığım işlerde ben yavaşlatmaya başladı. Format attım. Ancak bu sefer diğer diskte bulunan Ubuntu 9.10 işletim sistemine ulaşamaz oldum.

Daha önceki yazılarımda Windows a format atma durumunda Grub’ı nasıl geri getirebileceğinizi yazmıştım. Orda yazdıklarımı aynen uyguladım ve tahmin edebileceğiniz gibi Grub geri geldi. Ama bu kez sorun bu grub içinde Windows 7 işletim sistemimi görmüyordu. Bu yüzden Windows’un MBR sini geri getirmek zorunda kaldım.

İnternette biraz araştırma yaptım ve aşağıdaki çözümleri buldum:

 

WIN XP:

Bilgisayarı Win XP cd’si ile başlatıyoruz. Kurtarma konsoluna girdikten sonra aşağıdaki komutları yürütüyoruz.

FIXMBR

FIXBOOT

 

WIN VISTA/7:

 1. Windows Vista/7 yükleme diskini disk sürücüye takın ve sonra bilgisayarı başlatın.
 2. Sorulduğunda bir tuşa basın.
 3. Dili, saati, para birimini, klavyeyi veya bir giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklatın.
 4. Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
 5. Onarmak istediğiniz işletim sistemini tıklatın ve sonra İleri'yi tıklatın.
 6. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Komut İstemi'ni tıklatın. Bootrec.exe yazın ve ENTER tuşuna basın.

 

Bootrec.exe seçenekleri

Bootrec.exe aracı aşağıdaki seçenekleri destekler. Durumunuza uygun seçeneği kullanın.

Not BCD'yi yeniden oluşturarak başlatma sorununu gideremezseniz, BCD'yi dosyaya verip silebilir ve daha sonra bu seçeneği yeniden çalıştırabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, BCD'nin tümüyle yeniden oluşturulmasını sağlamış olursunuz. Bunu yapmak için, Windows RE komut istemine aşağıdaki komutları yazın:

 • bcdedit /export
 • C:\BCD_Backup
 • c:
 • cd boot
 • attrib bcd -s -h –r
 • ren c:\boot\bcd bcd.old
 • bootrec /RebuildBcd
 • /FixMbr seçeneği, sistem bölümüne Windows Vista ile uyumlu bir MBR yazar. Bu seçenek varolan bölüm tablosunun üzerine yazmaz. Bu seçeneği, MBR bozulması sorunlarını gidermeniz veya standart olmayan bir kodu MBR'den kaldırmanız gerekiyorsa kullanın.

  /FixBoot seçeneği, Windows Vista ile uyumlu bir önyükleme kesimi kullanarak sistem bölümüne yeni bir önyükleme kesimi yazar. Bu seçeneği, aşağıdaki durumlardan biri doğruysa kullanın: Önyükleme kesimi standart olmayan bir Windows Vista önyükleme kesimiyle değiştirilmiştir. Önyükleme kesimi bozulmuştur. Windows Vista'nın ardından daha eski bir Windows işletim sistemi yüklenmiştir. Bu senaryoda, bilgisayar Windows Önyükleme Yöneticisi (Bootmgr.exe) yerine Windows NT Yükleyicisi (NTLDR) kullanılarak başlatılır.</LI>

  /ScanOs seçeneği, tüm diskleri Windows Vista ile uyumlu yüklemeler için tarar. Bu seçenek ayrıca BCD deposunda bulunmayan girdileri görüntüler. Bu seçeneği, Önyükleme Yöneticisi menüsünde listelenmeyen Windows Vista yüklemeleri varsa kullanın.

  /RebuildBcd seçeneği, tüm diskleri Windows Vista ile uyumlu yüklemeler için tarar. Bu seçenek ayrıca BCD deposuna eklemek istediğiniz yüklemeleri seçmenize olanak verir. Bu seçeneği, BCD'yi tümüyle yeniden oluşturmanız gerekiyorsa kullanın.

   

  Kaynak: http://support.microsoft.com/kb/927392

  Tags: , , , | Categories: Microsoft | Windows