Aralık 0925

Wicket Nedir ?

Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi bu dönem içerisinde aldığım bir dersin dönem projesini yapmak için Wicket adındaki bu frameworkü tanımam, anlamam ve kullanmam gerekiyordu. Wicket’ı tanıdık, öğrendik, hazmettik ve sonunda projemizi teslim ettik.

 

apache-wicket-tshirt

Peki, bu Wicket nedir?

Çok önemli bir soru. Wicket hakkında herhangi bir bilgisi olmayanlar gibi, bu projeye başlarken ben de “buda ne ?” sorusunu kendime sormuştum.

Wicket kısaca; Java programlama dili için geliştirilmiş bir Framework. Web uygulamaları geliştirmek amacıyla kullanılıyor.

Bu durumu ilk öğrendiğimde ASP.NET platformu kullanarak proje geliştirmiş olmamın bana çok yardımcı olacağını düşünmüştüm. Ancak yanılışım. Wicket, Web projeleri geliştirmek için kullanılan frameworklerin atası durumundaymış. Microsoft teknolojilerinde gördüğüm birçok olanağı burada bulamadım. (Bu güne kadar, ciddi anlamda yaptığım projelerde sadece .NET platformunu kullanmamdan ötürü ASP.NET ile karşılaştırma yapıyorum.)

Wicket kullanımı esnasında çok sıkıntı çektim (Özellikle Türkçe kaynak konusunda). Projede kullandığım kodları ve karşılaştığım sorunları burada sizlerle tek tek paylaşacağım.

Ana Sayfa: Apache Wicket

9781590597224[2]

Tags: | Categories: JAVA