Kasım 0904

Mercurial Kullanımı

Java ile karşılaştığım ilk problem:

Projemizi grup olarak yaptığımızdan ve sürüm denetiminin hoca tarafından kontrol edilmek istenmesinden ötürü bir depo kullanmamız gerek. Depoyu kurmak kolay oldu, ancak daha sonra bu depo ile bilgisayarlarımızdaki Netbeans’leri haberleştirmekte biraz sıkıntı çektik ve benim bu yazıyı yazmamı sağladı. Sorun: Mercurial

Mercurial_logo

Mercurial Nedir?

Mercurial, ücretsiz kaynak kontrol yönetim aracıdır. Yazılımcıya süre sezgisel bir arayüz kullandırarak, her boyuttaki projesi için büyük avantaj sağlattırır.

Versiyon kontrolünde kullanılır. Subversion gibi kullanıcı tabanlı mimariye sahip değildir. Her kullanıcıya yerel bir kopya bırakır, bu sayede internetten bağımsız da çalıştırılabilir.

Yapı tasarımından sayesinde revizyonlar arasındaki farkları kolayca algılayabilir, zaman içerinde kolayca geriye dönebilir. Bu sayede OpenJDK veya Netbeans teki büyük projeler için tercih edilir.

Platformdan bağımsız şekilde çalışır.

Nasıl Çalışır?

Ben Mercurial’ı Netbeans içinde kullandığım için orada il kurulumun nasıl yapılması gerektiğini ve kullanım sırasında karşıma çıkan sorunlardan sizlere söz edeceğim.

Sürüm kontrolünde kullanıldığından uygulamanın depolandığı bir yere ihtiyaç duyulmakta. Yerel ağda depo görevi görebilecek bir sunucudan veya dışarıdan ücretsiz olarak depo hizmeti veren şirketlerden reposity adresi alınmalıdır. Ben bu hizmeti mercurial.intuxication.org adresi üzerinden ücretsiz ve kaliteli şekilde sağlamaktadır.

Bu depoyu kullanabilmek için Netbeans’te haricen Mercurial programı kurulmuş olmalıdır. Bu programı da bu linkten indirip kurabilirsiniz.

Projemizi oluşturduk ve repositye ilk dosyaların göndermesi yapmak istiyoruz. Bunun için Netbeans’te bulunan projeyi öncelikle initiliaze yapmak gerek. Bu işlemi Team -> Mercurial –> Initiliaze Project adımları izlenerek yapılabilir.

Diğer adımda ise proje üzerinde sağ tıklanarak Mercurial -> Options adresi tıklandıktan sonra gelen ekrana push ve pull işlemlerinin yapılacağı reposity adresinin girilmesi gerekmektedir. (Örn: http://mercurial.intaxication.org/hg/deneme)

Bundan sonraki adımda proje üzerinde yine sağ tıklanır, Mercurial -> Commit seçeneği tıklanır. Açılan pencerede projede yapılan en son değişikler sıralanır. Buraya bir yorum yazdıktan sonra proje sunucuya gönderilmeye hazırdır.

Team -> Mercurial -> Share -> Push to default tıklanarak repositye gönderme işlemi başlatılır. Bu sırada reposity adresi size bir kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Burada reposityi yaratan kişinin yarattığı kullanıcı adları ve şifreleri kullanılır.

Team -> Mercurial -> Share -> Pull from default basamaklarını izlenerek de reposity de bulunan dosyalar yerelde bulunanlarla karşılaştırılarak farklılıkların yerele indirilmesi sağlanır.

Ve göndermiş veya almış bulunmaktayız.

Pekâlâ, projeye yeni biri eklendi ve bu dosyalara onun da ihtiyacı var. Yeni kişinin bilgisayarında gene yukarda yazılan Mercurial programı ve Netbeans kurulu olması gerekli. İlk proje çekimi için özel bir yöntem uygulayacağız.

Öncelikle projeyi yerel bilgisayara kopyalamamız gerek. Bu işlemi Team -> Mercurial -> Clone Other… seçeneğinden gerçekleştiriyoruz.

Açılan pencerede reposityimizin adresini yazıyoruz. Zaten Netbeans size yardımcı olacaktır. Bu sayfada reposityinin kurulum özelliklerine göre kullanıcı adı ve şifre yazmanız gerekebilir.

Artık yerelde projeninin bir kopyası var. Gerisi yukarıdaki işlemlerin aynısı uygulanacaktır.

Tags: | Categories: JAVA

Pingbacks and trackbacks (1)+