Haziran 0930

Merhaba Dünya

Güz bitti yerini kış aldı. Kış gitti yerine bahar geldi. Ama bahar da yerini yaza bırakmak üzere. Ama gün gelcek yaz da yerini güze bırakacak, ve bu kısır döngü devam edip gidecek.

Yazılım düyasında da işler hemen hemen böyle yürür. Biri gelir, birşeyler öğrenir, öğrettiklerini öğretir, yaşlanır ve kenara çekilir. Öğrencileri bilgilerini geliştirir, yeni öğrenciler aramaya başlar. Kümületif olarak devam eder. Bu sayede bunu başlatan kişi aslında "tek bir kişi" değil, "bir çok kişi" (belki de milyarlarca) olmuş olur.

Ben de bu yukarıda bahsettiğim öğrencilerden biriyim. Belki zaman zaman öğretmen de oluyorum, ancak tam anlamıyla öğretmen olabilmem için önümde kat etmem gereken uzunca bir yol var.

İlk yazıdan sizleri bu kadar sıkmak istemem. Zaten bu yazı daha çok sizlere "Merhaba" demek için oldu. Diğer yazılarım tamamen yazılım üstüne konular olacaktır.

Yazımı, çoğunuzun yazılıma başlarken ilk yazdırdıkları (şahsen benbu işe başladıktan 2 yıl sonra yazdım - sebebi: diğer kodlar daha hoşuma gitti) bir kod parçasını bildiğim diller doğrultusunda paylaşmak istiyorum:

printf("Merhaba Dünya");
cout << "Merhaba Dünya";
Console.WriteLine("Merhaba Dünya");
Tags: | Categories: