Message Digest 5 (MD5) algoritması, verilen dosyanın veya mesajın (şifre vb.) kendine has “parmak izi” nin oluşturulmasını hash fonksiyonlarına dayalı olarak sağlayan bir algoritmadır. 1991 yılında MIT’de görev yapan Profesör Ron Rivest tarafından geliştirilmiştir. Profesör Rivest MD5’i MD4’ün bir üst sürümü olarak tasarlamıştır. Özellikleri MD5 algoritması tek yönlü çalışır. Şifreleme yapar, ancak şi... [Fazlası] Tags: | Categories: .NET
Bilgisayarlar insan hayatına girmeden önce el ortamında yapılan kullanıcı verileri kaydı, gelişen teknoloji sayesinde dijital ortama taşınmaya başlamıştır. Günümüzde başta e-devlet projesi olmak üzere birçok proje dâhilinde el ortamındaki veriler dijital ortama geçirilmiş bulunmaktadır.El ortamında tutulan verilerin güvenliği büyük çelik kasalar sayesinde sağlanmaktayken, dijital ortamdaki verileri bu şekilde sağlanamamaktadır. B... [Fazlası] Tags: | Categories:

Haziran 0930

Merhaba Dünya

Güz bitti yerini kış aldı. Kış gitti yerine bahar geldi. Ama bahar da yerini yaza bırakmak üzere. Ama gün gelcek yaz da yerini güze bırakacak, ve bu kısır döngü devam edip gidecek.Yazılım düyasında da işler hemen hemen böyle yürür. Biri gelir, birşeyler öğrenir, öğrettiklerini öğretir, yaşlanır ve kenara çekilir. Öğrencileri bilgilerini geliştirir, yeni öğrenciler aramaya başlar. Kümületif olarak devam ed... [Fazlası] Tags: | Categories: